2008. július 21 – és 2009. augusztus 3. között Magyarország 5 megyéjének 9 településén katonai pontossággal megtervezett támadássorozatot hajtott végre egy szélsőjobboldali terrorcsoport, kifejezetten roma származású családok ellen.

Február 23-án hajnalban Tatárszentgyörgyön felgyújtották egy roma család házát és rálőttek a kimenekülőkre. Az apát, Csorba Róbertet és ötéves fiát agyonlőtték, egy hatéves kislány súlyosan megsérült. Fél éven belül ez volt a hetedik hasonló támadás, és a második, ami halálos áldozatokkal járt.

A támadók célja az volt, hogy védtelen és ártatlan romákra támadva etnikai konfliktust robbantsanak ki az országban. Az újkori történelmünkben példátlan terrorhullám máig feldolgozatlan és elhallgatott trauma. Mindez azért nem maradhat kizárólag a magyarországi romák ügye, mert a hat halálos áldozattal járó cselekménysorozat az emberi méltóság, nemzeti közösségünk és az alkotmányos berendezkedésünk ellen irányult.
A kiállítás emlékezik az áldozatokra, és emlékeztet az emberellenes ideológia térnyerésére, ami végül, ahogyan már oly sokszor megtörtént a történelemben, visszafordíthatatlan és súlyos emberi veszteségekhez vezetett.
A civil szervezetek összefogásából született Február 23-a Emlékbizottság tagjai és a Főváros közösen szervezi meg idén is, a romák ellen elkövetett terrortámadás áldozatainak emléknapját.

Az emlékbizottság legfőbb célkitűzése, hogy legyen országos emléknap a romák elleni tatárszentgyörgyi terrortámadás napja.
2024-ben ehhez a felhíváshoz csatlakozott a Fővárosi Önkormányzat is. Támogatjuk az emlékbizottság céljait és saját hatáskörben emléknappá nyilvánítottuk február 23-át.

A kiállítás megnyitójára mindenkit várunk szeretettel 21-én, 14:30-kor a Városháza parkba. Az eseményen felszólal Karácsony Gergely, főpolgármester és Rácz Béla, a Február 23-a Emlékbizottság tagja és az 1Magyarország Egyesület elnöke.