A Pece patak völgyében, amely Miskolc belvárosának ezen csodás kis meseszerű környezetében található lakóövezet. Két dombvonulat közti völgyben a borospincék hangulatával és a természet közelségével átszellemülve lehet eltölteni itt az időt.
Kedves Látogató, erre járó barátunk!
A Bábonyibércen élő lakóközösség több ponton kihelyezett információs táblával és Mosoly szigetekkel segíti útját, ahol a lakó környezetben a természeti közelsége kézzel tapintható. Egy kellemes séta keretében bepillantás nyerhet a városrész történelmi örökségébe, értékeibe és jövőjébe. Természetes környezetben kialakított história túra útvonal fogja színesíteni sétáját.
Még nem vagyunk „csoda szépek”, de azon dolgozunk, hogy lakókörnyezetünk visszanyerje a régi fényét, hiszen itt megállt az idő, miközben értékeinket elhomályosítják az előítéletek.
Érezze magát kellemesen, szép időtöltést kívánunk!
Szeretettel várjuk meghirdetett történelmi sétáinkra, és egyéb programjainkra.
Információ és kapcsolat:
Bábonyibérci Önsegítő Közösség Egyesület
- Email: babonyiberci.onsegito@gmail.com
- Honlap: https://borzongobabonyiberc.hu/
- Online térkép: https://terkepem.hu/utvonalterv/auto/3525-miskolc-babonyiberc-ujtelep-(babonyiberc-telep),48.113686,20.766094#!l=0,1!p=18/48.11353/20.76469

A kereskedelmi központ második legnagyobb szőlő ültetvényén termelt minőségi gyümölcshöz kapcsolódtak, az építészetileg is jól elkülöníthető természetes kőlyukak, a sziklás domboldalakba vésett vájatok és házak, amelyek alá a földbe helyiségeket építettek. A kőlyukakat a dombok vulkanikus tufa oldalába vágták, adottságaiból adódóan belső falain megtermett a nemes penész, amely nagyon sokat javított a borok minőségén.
Miskolci pincék első pontos felmérése szerint, melyet Domby István 1817-ben Bábonyibércen 262 pincét számoltak.
- században a borszállítás különlegessége az ún. miskolci talyiga, egy lóval húzott kétkerekű „szekér”, amellyel könnyebben fel lehetett jutni (szőlőhegyre, borospincébe) akár az Avasról a Bábonyibércre.
- század második felében Európában, így Magyarországon is filoxéra (szőlőtetű) óriási pusztítást végzett. Miskolcon és a Bábonyibércen szinte teljes mértékben megszűnt a szőlőtermesztés, a lakóterületté válás elkezdődött.
Fotós: Farkas Gyula. Gyűjtemény tulajdonos: Orloczki Richárd