A régebbi lakosokban megmaradt egy hiány és igény, hogy vissza kéne állítani a 60, 70, 80-as évek idilljét, hiszen egy csodálatos természet közeli helyen élni manapság luxus. De persze a luxus inkább a völgy két oldalán fent helyezkedik el, jól éreztetve, hogy ki van fent és ki van lent. Fent két oldalt a jómód és lent közrefogva pedig a nyomor. Hihetetlen kontraszt, megdöbbentő! Ekkora kontraszt, ilyen szembe tűnően nem található meg a városban máshol. A bérci lakók pedig fél lábbal folyamatosan indulásra készen, hiszen a mindenkori hatalom mostohagyermekként kezeli a területet évtizedek óta. Bontják, nem bontják, bontják. Az igazság az, hogy a helyiek közül némelyik bonja illegálisan. Itt az önkormányzat még nem bontott és nem is épített soha sem. Ezért próbálkozik mindig valaki a lakók közül, mindig akad, aki felszívja magát és cselekszik, sajnos eddig nem sok eredménnyel. Most azonban van egy csoport, egy közösség, egy egyesület. A változás jelei kézzelfoghatóak, több tucat közösségi akció, lakossági beszélgetések, közösségi ház kialakítása és egy formális szervezet létrejötte is köszönhető a helyiekkel közösen végzett munkának.
A „BORZONGÓ” elnevezésű projekt ötletünket kívánjuk bemutatni, amely három fejlesztési ciklusból tevődik össze. A hosszú távú víziónk egy olyan helyi foglalkoztatásra épülő turisztikai társadalmi vállalkozás létrehozása és működtetése a Bábonyibércen, mely a városrész helytörténetére /boszorkány mítosz, kivégzések, borkultúra és szőlőtermesztés/ épülően magába foglal majd egy több állomásból álló vezetett séta útvonalat, gyermek élményparkot, egy bemutató központot, egy vendég fogadásra és borkóstolók megtartására alkalmas borospincét és egy panziót is.
Ezen program keretén belül az első fejlesztési ciklust kívánjuk megvalósítani, mely az egész vállalkozás alapját képező városrészi helytörténeti kutatásra épülő digitális sétaútvonal megtervezését öleli fel. A kutatási eredményeket és az arra épülő megtervezett sétaútvonalat egy külön erre a célra kifejlesztett digitális felületen kívánjuk bemutatni. A rendelkezésre álló 1.000 EUR értékű zöld/digitális vouchert erre a célra kívánjuk felhasználni.
Terveink között szerepel továbbra még, teszt jelleggel három vezetett csoportos séta megszervezése és lebonyolítása. A létrehozott digitális felületen a városrész több pontjára interaktív információs táblákat kívánunk kihelyezni /ebben a fejlesztési ciklusban csak elektronikusan, de a második ciklusban már fizikálisan is/, melyek szolgálnának a kutatási eredmények megismerésére. Terveink szerint a sétán résztvevők a mobil telefonjaik segítségével, esetlegesen táblagépek használatával tudnák az információs pontokon elhelyezett digitális tartalmakat elolvasni, megismerni. A séta végén egy közös teszt kitöltésére is sor kerül majd. A projekt futamideje alatt a helytörténeti kutatás elvégzését, a sétaútvonal megtervezését és a digitális felület feltöltését vállaljuk.
A második ciklusban kerülne sor a gyermek élménypark, a bemutató központ létrehozására, és a létrehozott digitális felület további fejlesztésére. A harmadik ciklusban pedig a borospince és a fogadó kialakítására.
A helyi természeti adottságokra, erőforrásokra és az elvégzett közösségfejlesztő tevékenységeinkre alapozva kívánjuk megvalósítani projektünket. Társadalmi vállalkozásunkkal egy olyan önfinanszírozási stratégiát kívánunk kialakítani, melyet fenntartható bevételi források létrehozása és a szervezeti küldetés jelentős mértékű megerősítése érdekében alkalmazunk. Az elmúlt években megtapasztalt forráshiány kiküszöbölésére és annak érdekében, hogy küldetésünkhez illeszkedő programjainkhoz pénzügyi forrást biztosítson, fent bemutatott üzleti tevékenységbe kezdünk. Amellett, hogy ez elősegíti a szervezet pénzügyi fenntarthatóságát és csökkenti az akár az állami/EU-s támogatásoktól való függőségből eredő kiszolgáltatottságunkat, hozzájárul a szervezetünk eredeti küldetésének megvalósulásához a foglalkoztatás révén.
Amit ettől várunk:
- Nagyobb bevétel – Ha/amikor a társadalmi vállalkozás nyereségessé válik.
- Diverzifikált források – A társadalmi vállalkozás segíthet diverzifikálni a szervezet finanszírozási alapját, és csökkenti az ingadozó, és/vagy kisszámú pénzügyi forrásoktól való függést.
- Nagyobb rugalmasság – A legtöbb hagyományos nonprofit finanszírozási formától, adománytól eltérően, a társadalmi vállalkozásból származó bevétel általában szabadon felhasználható.
- Jobb szervezeti teljesítmény – A társadalmi vállalkozáshoz szükséges pénzügyi és vezetési fegyelem a civil szervezet általános hatékonyságát, tervezését, illetve rendszereit is javítja.
- Pozitív benyomás az adományozók körében – A legtöbb adományozó örömmel fogadja, ha a civil szervezet megpróbál saját erőből is forrásokat teremteni, és diverzifikálja bevételei forrásait.
- Szélesebb körű ismertség – A társadalmi vállalkozás marketingje segíthet a szervezetnek új támogatókat, adományozókat is szerezni.
- Nagyobb önbizalom – A bevételszerzés képességét felismerve, illetve sikeres társadalmi vállalkozást működtetve nőhet a civil szervezet vezetőinek és munkatársainak önbizalma.