BORZONGÓ

Bábonyibérci Önsegítő Közösség Egyesület

Rólunk

A Bábonyibérc Önsegítő Közösség Egyesület olyan szegregált élethelyzetben élő miskolci leszakadó városrész lakóival foglalkozik, akik önérvényesítő és önszervező képessége nagyon alacsony. A városrészben élők között pár éve még egyáltalán nem volt érdemi párbeszéd, problémáik és szükségleteik képviselete hiányos volt, és nem tudtak megjelenni a megfelelő színtereken. A helyzet a területen sajnos továbbra is meglehetősen problémás: leromlott lakáskörülmények, korlátozott és hiányos közműszolgáltatások, aszfalt nélküli utak, óriási szeméthalmok, alacsony iskolázottság, a gyerekek szegregált intézményi nevelése és oktatása, munkanélküliség. A városrészt, belvároshoz való közelsége ellenére, mintha láthatatlan fal venné körül, teljesen elszigetelten kénytelen működni.

Az itt élő népesség erősen fragmentált, nem alkotnak koherens közösséget, amely egyrészt a szűkös erőforrásokért zajló folyamatos küzdelemből fakad, másrészt a be- és kiköltöző lakók fluktuációja is nehezíti egy állandó közösség létrejöttét. Ezen élethelyzetben élők folyamatos támogatást és segítséget igényelnek, hogy kihangosítsák és elkezdjék képviselni helyzetüket és céljaikat a város életét befolyásolni képes szereplők felé.

Az elmúlt évben megalakult a Bábonyibércen egy helyi lakosokból álló közösség, Bábonyibérci Önsegítő Közösség néven (továbbiakban: BÖK). A csoport elsődleges célkitűzése, hogy szeretné a lehető legszélesebb módon bevonni a városrészben élőket a változásba. Önkéntes erővel több közösségi akciót (szemétszedés, lépcsősor felújítás, közkutak renoválása, virágültetés) végrehajtottunk már, de működésünk és fennmaradásuk nagyon instabil. Szeretnének maguk is tanulni és fejlődni, és szeretnék ezt a tudást kiterjeszteni a közösségre. Szervezetünk a reménysugara annak, hogy a helyiek magasabb szinten megszerveződjenek. Az ő támogatásuk és fejlesztésük által elérhetővé válik a helyi problémák összegyűjtése, és azok képviselete. Az önszerveződés fenntartása érdekében az idei évben szükséges elindítani a tervezett tevékenységet, amely segíti a hosszú távú fennmaradásukat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezen mélyszegénységben élők által, alulról szerveződő önkéntes csoportok, mind a saját élet nehézségei, mind a helyi lakosok ellenállása, és mind a városi nyomás miatt nagyon csekély számban képesek már csak rövid-közép távon fennmaradni és működni.

A BÖK tagjai olyan szegregált élethelyzetben élő miskolci leszakadó városrész lakói, akik az elmúlt két év során nagy lépést tettek az önérvényesítő és önszervező képességük növelése érdekében. A közösségi coaching hatására első körben egy 30 fős akciócsoport alakult, majd a legmotiváltabb, legelkötelezett tagokból létrejött a BÖK.

Az egyesület célja

társadalmi integrációs és felzárkóztató programok megvalósítása a hátrányos helyzetű lakosság, családok esélyegyenlőségének, és munkaerő-piaci sikerességének érdekében.

  • Elsődlegesen Miskolc- Bábonyibérc leszakadó városrész lakóterületen élők életkörülményeinek javítása, továbbá nem csak a lokális lakóhelyet érintő tevékenységek megvalósítása, hanem más hasonló helyzetben élők támogatása, segítése;
  • Alulról jövő közösségi kezdeményezések, önkéntes programok, és közösségfejlesztési tevékenység megvalósítása;
  • Gyermek, sport, kulturális és szabadidős programok szervezése;
  • Lakóterületi érdekképviselet, lakhatási körülmények javítása;
  • Leszakadó társdalami csoportok, közösségek érdekképviselete, az esélyegyenlőség elősegítése és támogatása érdekében;
  • Nevelési-oktatási program a felnövekvő generáció integrációjáért és sikeres előre menetele érdekében;
  • Munkaerő-piaci, nonprofit gazdálkodó tevékenység megvalósítása, a társadalmi integráció érdekében.

Szabó Tímea

MUNKATÁRS
Szabó Tímeának hívnak, Miskolcon születtem és 54 éve élek a Bábonyibércen. Egy felnőtt fiam és egy gimnazista lányom van. 1998-ban érettségiztem a Diósgyőri gimnáziumban és életem során több szakmát elvégeztem amiket nem igazán éreztem közel a szívemhez mivel mindig egyfajta hiányérzet volt bennem hogy talán nem azzal foglalkozom amit a szívem diktál. Pár éve oszlopos tagja vagyok egy olyan csapatnak akik helyi lakosokból és nem helybéli emberekből tévődik össze. Ez a csapat létrehozta a Bábonyibérci Önsegítő Közösség egyesületét ahol önkéntesként dolgozunk és ötletelünk együtt. Célunk hogy megoldást keressünk a lakótelepem helyi problémáira, továbbá javítsuk a hátrányos élethelyzetű emberek életminőségét. Úgy érzem megtaláltam azt a „hivatást” amiben kiteljesedhet a jótékony énem és segíthetek másoknak. Szeretem az embereket, a gyerekekkel szívesen foglalkozom és szeretném ha a lakóhelyünk biztonságos, szép otthon lenne újra ahol mindenki jól érzi magát. Arra törekszem hogy minden nap tehessek valamit a cél érdekében.

Csoka Norbert

MUNKATÁRS
Csóka Norbert vagyok, a Bábonyibérci Önsegítő Közösség Egyesület elnöke, tősgyökeres miskolci. 2010-től élek a Bábonyibércen családommal, előtte a Tetemváron, illetve a vasgyárban laktam. Szegény családban nőttem fel, ahol a munka mindig alapérték volt, de helyzetünk miatt fiatalon dolgoznom kellett, hogy segítsem a családunkat. Kisgépkezelő, illetve személy és vagyonőr végzettségem van, de számos más területen voltak munkahelyeim. Kezdetben segédmunkásként dolgoztam, majd építőipari szakmunkákat is kitanultam a gyakorlatban. Többek között kőműves, burkoló, festő-mázoló, illetve ácsmunkáim is voltak. Mindig dolgoztam akár kisgépkezelőként, napelem szerelőként, fakitermelőként, kertészként, vagy akár a biztonsági őr területen. Kézügyességemből és szakértelmemből adódóan a BÖK-ben elsősorban a foglalkoztatás és a kétkezi munka irányítása a feladatom, pl. a felújítások és építés. Elkötelezett vagyok a lakóterületünk életkörülményeinek javítása érdekében. Nyílt, őszinte ember vagyok, aki könnyen szót ért mindenkivel, viszont vannak alapvető emberi értékeim, amelyekből nem engedek. Szívesen segítek az embereken, de nehezen fogadom el, ha valaki nem teszi hozzá magát, és csak visszahúzza a másikat, így ha például szemetel a telepen, de szemetet szedni már nem jön el. Azért lettem a helyi közösség önkéntese, majd az egyesület alapító tagja, illetve vállaltam el az elnöki feladatokat, mert hiszek abban, hogy összefogva tenni tudunk a helyzet romlása ellen. Példát szeretnék mutatni másoknak is, hogy tisztességes dolgozó emberként miként lehet boldogulni, ha szegénységben és szegregátumban él is az ember.

Szabó Noémi

MUNKATÁRS
Szabó Noémi vagyok, a Bábonyibérci Önsegítő Közösség Egyesület alelnöke. Születésem óta itt lakom a Bércen. Erősen kötődöm a városrészhez, mindenkit jól ismerek és jó kapcsolatot ápolok az itt élőkkel. Az egyesületben is elsősorban az én feladatom a helyiekkel való kapcsolattartás és kommunikáció. Nagyon fontos, hogy a változásokba a lehető legszélesebb módon be tudjuk vonni a bérci lakosokat, a legkisebbektől a legidősebbekig. Csak és kizárólag a velük való szoros együttműködésben indulhatnak el a pozitív és tartó változások.

Pappné Nagy Éva

MUNKATÁRS

Pappné Nagy Évának hívnak, Bábonyibérci lakos. Kettő gyerekemmel és a férjemmel élünk itt. Szakácsként dolgozok egy idősek otthonába. Volt szerencsém gyerekkoromat is itt tölteni hisz ide születtem. Legfőbb vágyam, hogy egyszer majd újra aza rendezett, biztonságos szép környék lehessen a Bérc mint ami gyerekoromba volt. Ezért is lettem tagja a Bábonyibérci Önsegítő Közösségnek, ahol önkéntesként tevékenykedek, hogy elinduljon valami pozitív változás a környéken.